Mintegy ötven év után szombaton este, a Budapesti Klasszikus Film Maratonk keretében,  újra nagyvásznon láthatta a közönség a 110 éves magyar animáció egyik ikonikus alkotását, a magyar-amerikai koprodukcióban 1975-ben készült Hugó, a víziló című rajzfilmet – derült ki a Nemzeti Filmintézet, az NFI tájékoztatójából.  A rajzfilm kópiájának digitális másolata a washingtoni Kongresszusi Könyvtár gyűjteményéből érkezett haza, restaurálásán a Nemzeti Filmintézet Filmlabor szakemberei dolgoztak.

A filmintézet közleményében felidézik: az idén 110 éves magyar animáció hírnevét számos hazai mester öregbítette az évtizedek során. A hatvanas évektől kezdve egyre gyakrabban keresték fel külföldi megrendelők is a budapesti Pannónia Filmstúdiót.

A Pannóniában készült második egész estés film (az első Jankovics Marcell János vitéz című klasszikusa) is külföldi megrendelésre készült: az amerikai Fabergé nevű kozmetikai vállalat Brut Productions néven alapított céget, amely mozi- és televíziófilmek gyártását tűzte ki célul.

A cég első nagyjátékfilmjeként készült el a Hugó, a víziló című animációs film, amelynek producere a magyar származású, későbbi többszörös Emmy-díjas Robert Halmi volt. A producer William Feigenbaum rendezőt azzal a feladattal bízta meg, hogy találja meg Európában a legprofesszionálisabb animációs műhelyt. Feigenbaum első útja a Pannónia Filmstúdióba vezetett, ahol azonnal meggyőzte őt az ott dolgozó szakemberek hozzáértése.

A film rajzi kivitelezése Graham Percy grafikái alapján kezdődött meg a budapesti stúdióban, az amerikai rendező munkáját Gémes György segítette technikai rendezőként, aki később a Vili, a veréb című filmmel vált ismertté.

A rajzfilm gyártása több mint két évig tartott: ez idő alatt 150 rajzoló 150 ezer rajzot készített a filmhez, amelynek stílusára erős hatást gyakorolt a Beatles dalai alapján készült, 1968-as Sárga tengeralattjáró című film “hippi-szecessziós” látványvilága – ismertették a közleményben.
Kiemelték: az eredmény színpompás, szürreális hangulatú, zenés animációs mozifilm lett, amely bár nemzetközi szinten nem vált átütő kasszasikerré, a filmrajongók körében máig keresett gyöngyszem.

A rajzfilmfanatikusok leginkább a film látványvilágát emelik ki, amely egyes vélemények szerint a hagyományos Disney-féle stílus és Hieronymus Bosch bizarr festményeinek keveréke. A film rajzi stílusának megtervezésekor sokat merítettek az afrikai és keleti népek művészetének formavilágából is.

A Hugó, a víziló megtörtént eseményeken alapul: a Zanzibár kikötőjét elözönlő cápák ellen vízilovakat vetnek be, amelyek, bár sikeresen elűzik a veszélyes állatokat, hamarosan maguk is kártevőkké válnak a lakosság szemében; az emberek elhatározzák, hogy kipusztítják őket. Hugó, a kis víziló életben marad, és befogadják őt a helyi gyerekek.

Az alkotás magyar verziójában Kovács Kati, Kútvölgyi Erzsébet és Máté Péter hangján csendülnek fel a dalok.

Forrás: MTI

Fotó: Pixabay

40 000 dollárt érhet a Beatles szerződése egy hamburgi klubbal

Ne féljünk az erdei csótánytól!

A kürtőskalács litván testvére is bemutatkozik az idei Kürtőskalács Fesztiválon

Különleges albummal jelentkezett a Fleetwood Mac

A Főnök 75!

50 év után visszatért a filmvászonra Hugó, a víziló

A Deep Purple 56 éve hódította meg az Egyesült Államokat

60 éves a "Strange Days"

Óévet búcsúztat és születésnapost is köszönt évvégi koncertjén a Csík zenekar

Rangos elismerés Leslie Mandokinak

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő