Fél évszázada, ezen a héten, 1975. január 6-án a Pink Floydstúdióba vonult, hogy megkezdjék az egyik legnagyobb alkotásuk, a zenetörténelem meghatározó albuma, a “Wish You Were Here” felvételeit.
Amikor David Gilmour, Roger Waters, Richard Wright és Nick Mason beléptek az Abbey Road Studiosba, hogy elkezdjék a zenekar kilencedik stúdióalbumának munkálatait, hatalmas kihívás előtt álltak: meg kellett felelniük a várakozásoknak az óriási sikert aratott előző albumuk, a “The Dark Side of the Moon” után, amely az évtized egyik legnagyobb slágere lett. Az” utód” elkészítése különösen nagy nyomást jelentett, azért is mivel az előző album továbbra is a Billboard toplistákon szerepelt.
A zenekar korábbi, európai fellépéseken komponált anyagaiból inspirálódva, a “Wish You Were Here” felvétele több szakaszban zajlott az ikonikus londoni stúdióban, Roger Waters vezetésével, aki az album fő szövegírója volt.
Az album egyik legismertebb darabja, a Floyd leghosszabb száma, a “Shine On You Crazy Diamond” , amelyet a lemez két oldala közt „osztottak meg”. A dalt a zenekar egykori frontemberének és társalapítójának, Syd Barrett-nek ajánlották.
Sorsszerű, hogy Barrett, aki akkor már súlyos pszichés problémákkal küzdött, váratlanul meg is jelent a stúdióban, miközben a “Shine On You Crazy Diamond” felvételei folytak, egészen pontosan akkor, amikor az “Shine On…” végső keverésén dolgozott a hangmérnök, Brian Humphries – a zenekar tagjai ekkor, 1975. június 5-én látták Barettet utoljára, 2006-ban bekövetkezett haláláig nem találkoztak többé, de számos dalt szenteltek neki, többek közt az 1979 rock operát, a „The Wall”-t.
Egyes teóriák szerint, a “Wish You Were Here” címadó dala is Syd Barrett lelki küzdelmeiről, a valóságtól való elzárkózásáról szól, és Roger Waters egyfajta tisztelgése az egykori szebb idők előtt.
Ugyanakkor a “The Story of Wish You Were Here” dokumentumfilmben Waters és Gilmour külön-külön is arról beszélnek, hogy az album, eredeti koncepciója szerint, felhívás arra, hogy teljes jelenléttel éljük az életünket, szabadítsuk fel önmagunkat, hogy teljes életet élhessünk. Bár Gilmour bevallja, hogy soha nem tudta még előadni a “Wish You Were Here” -t anélkül, hogy ne gondolna Syd Barrettre. Waters pedig hozzáteszi, hogy a dal értelmezési lehetőségei nyitottak, így mindenki számára mást jelenthet.
A Pink Floyd dalszövegeit nagy részben jegyző Roger Waters ötlete eredetileg az volt, hogy az album a „Shine On…” címet kapja, és a “The Dark Side of the Moon” koncepciójához hasonlóan több részből álljon össze. Végül a korong, amelyet 1975. szeptember 12-én dobtak piacra, hatalmas siker lett, a zenekritikusok ódákat zengtek róla, az EMI pedig nem győzte elég példányban kiadni az albumot, hogy kielégítse a keresletet.
A „Wish You Were Here”-t a Rolling Stone magazin nem véletlenül válogatta be minden idők 500 legjelentősebb albuma köz. Richard Wright és David Gilmour pedig az elmúlt évtizedekben több fórumon is elmondták, hogy ez a legkedvesebb Floyd albumuk.