A mai napon, december 22-én a karácsonyi fényfűzérek 140. évesek lettek. Talán a készítőjük neve ismerősen csenghet: Edward Johnson amerikai mérnök, aki Thomas Edison munkatársa volt. De mi is a hangulatos ünnepi fények története…

A hagyomány, hogy a karácsonyfát ne csak díszekkel, hanem fényekkel is ékesítsék, majdnem olyan régre nyúlik vissza, mint a fa díszítésének hagyománya. Az elektromos fényfüzérek megjelenése előtt a karácsonyfát gyertyákkal díszítették, ami természetesen a szépsége mellett igen veszélyes is volt, mert a tűlevelek könnyen lángra kaptak. Mivel a gyertyák gyorsan leégtek, december 24-én, 10-15 perccel éjfél előtt gyújtották meg őket, és hagyták hogy maguktól kihunyjanak.

Amikor Edison sikeresen bemutatta az első szénszálas izzóját 1879. október 22-én, a terve az volt, hogy a tartós elektromos izzók tömeggyártásával az elektromos világítást „bevigye” az otthonokba és a közintézmények épületeibe is – a karácsonyi izzók akkoriban egyáltalán nem foglalkoztatták Edisont. Három évvel később, 1882. december 22-én, egy mérnök, Edward Johnson úgy döntött, hogy szokatlan módon díszíti fel a karácsonyfáját, elektromos izzókból készített füzérrel. Nagyjából 80 sötét- és világoskék, valamint piros körtét használt, amelyeket sorosan kapcsolt össze. Johnson úgy döntött, hogy hivatalosan is bejelenti a felfedezését, így meghívta a média képviselőit is a fénygyújtásra. Hogy a bemutató még látványosabb legyen, egy lassú fordulatszámú elektromos motort helyezett a karácsonyfa állványára, amelyet egy, a háza pincéjében található Edison-féle generátorral kötött össze – így a fa hat fordulatot tett percenként. Azonban a várt varázslat elmaradt. Sem a legtöbb meghívott ember, sem az újságírók nem értékelték a kivilágított karácsonyfát Johnson new york-i otthonában. Sőt, sokan úgy gondolták, hogy ez egy sikertelen kísérlet az Edison Electric Light Company reklámozására. Teljes érdektelenséggel az új típusú karácsonyfa-világítás iránt, Johnson vendégei hazatértek, hogy meggyújtsák a gyertyákat a karácsonyfáikon. Egyetlen ember maradt ott, egy a detroiti újság, a Post and Tribune riportere. És bár a történelem nem emlékszik a nevére, ő lett a karácsonyi díszek „keresztapja”, akinek a cikke nyomán az emberek mégis megismerték az új karácsonyi fények csodáját. “Nem hiszem, hogy szükség lenne arra, hogy elmondjam, hogy a kivilágított örökzöld fa milyen kellemes látvány – aligha lehet elképzelni szebbet.” – nyilatkozta Edward Johnson a detroiti Post and Tribune című lapnak.

Létezik egy másik történet is arról, hogyan ismerte meg a világ a karácsony fényfűzéreket. Eszerint, körülbelül egy hónappal Edward Johnson sikertelen bemutatója után, az akkoriban népszerű tudományos-technikai folyóirat, az Electrical World írt az új karácsonyfa díszekről – de a bejegyzésben az újdonságot Edison találmányaként mutatta be.

A karácsonyfaizzók szélesebb körben való elterjedésének kezdete 1895. karácsonyára tehető, amikor Washingtonban, a Fehér Ház előtt felállított hatalmas karácsonyfát először ékesítették színes, elektromos izzók. A karácsonyfaizzók Európában először Finnországba terjedtek el, ahol 1906-ban, karácsony előestéjén hasonló módon feldíszített fenyőfák jelentek meg: Johnson találmánya lehetővé tette, hogy az utcákon is fényekkel díszített fenyőfákat helyezzenek el, ami korábban lehetetlen volt, hiszen a szél elfújta a gyertyák lángját.

Fotó: Getty Images

Végre megvan a Led Zeppelin film premierdátuma - itt az új előzetes is!

Így kerültek a botnyalókák és a gömbdíszek a karácsonyfára

Neil Younggal télen is strandolhatunk

Friss dalokkal és megújult produkcióval tér vissza jövőre az IL VOLO Budapestre

Idén sincs karácsony Michael Bublé ... és Carlos Rivera nélkül

140 éve először díszítettek karácsonyfát színes izzókkal

40 éve Madonna első nagy slágere lekörözte a karácsonyi dalokat

33 éve a Queen utolsó nagy slágere Freddie Mercury-val vezette a brit slágerlistát

Isten éltesse Demjén Ferencet!

Ma érkezik a csillagászati tél

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő