1961. január 15 -én Mary Wilson, Diana Ross és Florence Ballard és Barbara Martin, szerződést írtak alá a híres Motown Records-szal. És ezzel útjára indult a The Supremes, hogy meghódítsa a zenei világot és a ’60-as években a Motown Records „szimbólumává” váljon.

A tagok többsége – Barbara kivételével, aki egy évvel később ki is lépett az együttesből – kiskorú volt, és szülői engedélyre volt szükségük a szerződés aláírásához. Ez végül Berry Gordy, a Motown vezetője, és húga, Esther meggyőző érvelésének köszönhetően sikerült.

Az együttest-  eredeti nevén The Primettes – 1959-ben alapították Detroitban, Michigan államban. A szemtelenül fiatal, ám rendkívül tehetséges lányok repertoárja a doo-wop, pop, soul, Broadway-musicalek dalai, pszichedelikus soul és disco műfajok között mozgott.

Az eredeti lánybanda, a The Primettes tagjai Florence Ballard, Mary Wilson, Diana Ross és Betty McGlown voltak, mindannyian Detroit Brewster-Douglass negyedéből. A zenekart a The Primes női párjaként hozták létre, amelynek tagjai Paul Williams és Eddie Kendricks voltak – ők lettek később a nem kevésbé ikonikus  The Temptations tagjai.

1960-ban Betty McGlown helyére Barbara Martin lépett. 1961-ben az együttes leszerződött a Motownnal, és ekkor vették fel a The Supremes nevet. Barbara Martin távozása után Diana Ross, Florence Ballard és Mary Wilson trióként folytatták tovább pályafutásukat – nem akármilyen sikerrel.

A The Supremes később a Motown kereskedelmi szempontból legsikeresebb zenekara lett, és egyben az amerikai populáris zene történetének egyik legjelentősebb együttesévé vált. 12 daluk vezette a Billboard Hot 100-ot. Ezeket a sikereket leginkább a Holland-Dozier-Holland dalszerző és producer triónak köszönhették. A ’60-as évek közepén, karrierjük csúcsán, a The Supremes világszerte a Beatleshez hasonló népszerűségnek örvendett, megnyitva az utat az afroamerikai R&B és soul művészek előtt a mainstream áttöréshez.

A ’60-as évek közepén a The Supremes hatalmas népszerűségnek örvendett,  Diana Ross pedig vezető énekesként járult hozzá az együttes elsöprő sikeréhez. Nem véletlen, hogy 1967-ben a Motown elnöke, Berry Gordy az együttes nevét Diana Ross & The Supremes-re változtatta. Ekkor Florence Ballard helyére Cindy Birdsong érkezett.

1970-ben Diana Ross kilépett az együttesből, hogy szólókarriert kezdjen, helyét Jean Terrell vette át. Ekkor visszavették eredeti nevüket, a The Supremes-t.

Az együttes 1977-ben, 18 éves fennállás után oszlott fel.  A The Supremes öröksége azonban ma is  tovább él, mint az egyik legikonikusabb zenei formáció, nem csak a legendás Motown Records, hanem az amerikai populáris zene történetében is.

Fotó: James Kriegsmann/Michael Ochs Archives/Getty Images

10 album, amely 2025-ben 50 éves

A Hortobágyról telepítenek vissza vadlovakat Kazahsztánba

Indul a Hobo 80 turné

Nemzetközi filmmúzeumot hoz létre a cannes-i fesztivál

48 éve a Fleetwood Mac letaszította az Eagels-t az amerikai albumlista éléről

45 éve hangzott el először: "Nem, én vagyok az apád" avagy, "Luke, én vagyok az apád"

„Iszonyatosan fegyelmezettre nevelt engem az édesanyám” - 85 éves lenne Pécsi Ildikó

Vidéken is beköszön az újonnan alakult Erkel Színház

Isten éltesse Chert!

Ma van a méhek világnapja

Demjén Ferenc is életműdíja kap a Magyar Filmakadémiától

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő