A francia Christian Dior a 20. századi divatvilág egyik legjelentősebb alakja, egyik legnagyobb álmodozója és mestere, ma lenne 120 éves. Az általa alapított Christian Dior divatház ma is a divatipar élvonalában van, mind az haute couture, mind a pret-a-porter területén.

„A divattervezők jelentik az utolsó menedéket a csodák számára. Bizonyos értelemben ők az álmok urai” – írta életrajzi könyvében Dior.

Diplomácia helyett művészet

Christian Dior 1905. január 21-én született a normandiai Granville-ban, jómódú családban. Fiatal korában a család Párizsba költözött. Szülei diplomatának szánták, ám a fiatal Christian otthagyta politikatudományi tanulmányait, és a festészet iránti szenvedélyét követte.
1928-ban apja támogatásával galériát nyitott, ahol olyan híres művészek alkotásait mutatta be, mint Pablo Picasso, Salvador Dalí és Jean Cocteau. Mivel a figyelme egyre inkább a divat felé irányult, Dior anyagi problémák miatt kénytelen volt bezárni a galériáját. Robert Piguet, a kor ismert párizsi divattervezője ajánlott neki munkát, azután, hogy véletlenül a kezébe kerültek Dior ruha-vázlatai- emlékezetet a Le Figaro.
A második világháború során Dior katonai behívót kapott, így kénytelen volt otthagyni Piguet szalonját, ám visszatérése után, 1942-ben Lucien Lelong divattervező alkalmazta, ahol Pierre Balmainnal dolgozott együtt – írja a Vogue.

A Dior divatház születése

Dior szorgalmasan dolgozott, lelkesen gyűjtötte az ötleteket és a tapasztalatot, míg el nem érkezett a pillanat, amikor kellő önbizalmat érzett arra, hogy 1946 decemberében Christian megnyissa saját divatházát a párizsi Avenue Montaigne 30. szám alatt, Marcel Boussac pamuttextil-mágnás támogatásával.
Hivatalosan azonban az 1947-es évet tekintik a „Christian Dior” divatház alapítási dátumának, ekkor mutatta be ugyanis az első kollekcióját, „Corolle” (Szirom) néven.
A Harper’s Bazaar amerikai kiadása a kollekciót „New Look”-nak ( „új stílus”) aposztrofálta, amely forradalmasította a női divatot. Az elegáns szabásvonalak és luxus anyagok a háború utáni Párizst ismét a divat fővárosává tették, Diort pedig visszafordíthatatlanuk elindították a hírnév útján, hogy a a CD monogram egyé váljon a kifinomult eleganciával és a kortalan divattal.

Dior ruháiért olyan hírességek rajongtak – és viselték – mint például Rita Hayworth színésznő vagy Margot Fonteyn balerina, ami jelentősen hozzájárult a divattervező népszerűségének növeléséhet világszerte. Christian Dior meghívást kapott, hogy ruhagyűjteményét bemutassa a brit királyi család számára is.

Parfümök és terjeszkedő divatbirodalom

1949-ben Dior volt az első divattervező, aki levédette a márkáját. Bár ezt a lépést a Francia Divatszövetség élesen bírálta, a tervező stratégiája sikeresnek bizonyult, példáját pedig szinte minden divatházat követte abban az időben– jegyzi meg a Vogue.

A Dior divatház a ruhák mellett kibővítette kínálatát cipőkkel, kesztyűkkel, kalapokkal és sálakkal, amelyeket természetesen a CD logó díszített. Christian Dior felismerte azt is, hogy nem csak a kiegészítők, de a parfüm is a divat fontos eleme, ezért elindította a Dior Parfums márkát, amelynek első illata a “Miss Dior” volt, amit nővére, Catherine iránti tiszteletből készített – testvérének ajánlotta, aki a világháború idején a francia ellenállásnak dolgozott, és megjárta a náci poklot is, miután a németek elfogták.

„A parfüm a ruha tökéletes lezárása – a rózsa, amellyel Lancret a vásznait szignózta. A parfüm nyitott ajtó egy újra felfedezett világhoz”- vallotta Christian Dior.

Örökség

Dior számára az ihletet a természet és a virágok adták, köztudottan nagy hatással voltak a munkásságára. Gyakran inspirálódott a kertjeiből, amelyeket különösen szeretett.

„Miután örököltem édesanyám szenvedélyét a virágok iránt, leginkább a növények és kertészek társaságát élvezem (…)” – idézi fel Christian Dior vallomását a Vogue.

Nem véletlen, hogy minden divatbemutatóján legalább egy modell a kedvenc gyöngyvirágával jelenik meg, és számos alkotásában szerepelnek virágok – jegyzi meg a kiadvány.

Christian Dior 1957 októberében, tragikusan korán, 52 éves korában szívinfarktusban hunyt el. Rövid életpályája ellenére maradandó nyomot hagyott a divatvilágban. Halála előtt Yves Saint Laurent, mindössze 21 éves asszisztensét jelölte ki  “szakmai örökösének”, utódjának a divatháznál.

Ma a Christian Dior divatház az LVMH luxuskonglomerátum része, és továbbra is a divatvilág csúcsán áll.

 

Fotó: CBS Photo Archive/Getty Images

 

Elhunyt a Whitesnake és a Thin Lizzy gitárosa

A divattervezők az álmok urai - 120 éve született a divatvilág egyik legmeghatározóbb "uralkodója"

A Magyar Postánál beköszöntött a Kígyó éve

Több mint 500 000 dollárért kelt el Bob Dylan dalszövegének piszkozata

Még mindig nem biztos, véget ér-e a Misson: Impossible-franchise

Ma van az ölelés világnapja

Pénteken kezdődik az erdei fülesbagoly-telelőhelyek idei országos felmérésbe

Az olasz Serie A maradt a legerősebb bajnokság

Teljes jelenléttel állni a színpadon - Isten éltesse Újlaki Dénest!

42 éves a Def Leppard kultikus albuma

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő