Orvosnak szánták, aztán kereskedőinas lett, végül korának egyik leghíresebb komikusa vált belőle. A színpad mellett a futballpályá volt az ő terepe – a nagy sportrajongó, érdemes művészre, Salamon Bélára a Nemzeti Archívum segítségével emlékezünk.

Salamon Béla színész, egykori színházigazgató, humorista, karcolat- és élcíró a kárpátaljai Beregrákoson született 1885. március 4-én Saly Béla néven. 50 évet töltött a pályán, de karrierjét nem színészként kezdte, és soha nem is szerzett színészi diplomát.

Mivel a bátyja abban reménykedett, hogy a kis Bélából orvos lesz, szorgalmazta, hogy az elemi iskola után a budapesti Wesselényi utcai izraelita iskolába járjon. Itt padtársa Kann Gyula volt, a később Kabos Gyula néven híressé vált komikus, akivel könnyen megtalálták a közös hangot. A tanulás azonban nem ment jól Salamonnak, így orvos helyett kereskedőnek készült: a Rákóczi út 2. alatt lévő textilüzletben – a Nemzeti Színház szomszédságában – Lusztig Edénél jelentkezett inasnak. Gyakran kellett átvinnie az árut mind a Nemzetibe, mind a még létező Népszínházba, így a fiatal Salamon egyre többet kacérkodott a színjátszás gondolatával.

18 évesen kezdett színjátszó körbe járni, ahol néha fellépett. Gärtner Sándor – művésznevén Gerő Jenő avagy Szőke Szakáll – kabarészerző és színész felfigyelt rá, és a Royal Orfeumba hívta. Első nagy sikerét 1922-ben az Apolló Kabaréban bemutatott Vonósnégyes című bohózatban aratta, amit Gärtner írt neki. A darab egy életre Salamon Béla védjegye lett, és még a színész életében többször felújították. Az ösztönös komikust a közönség hamar a szívébe zárta, egyedi jelenségnek tartották: „Színésznek kegyetlenül rossz volt. Salamon Bélának: egyedülálló zseni” – fogalmazta meg róla színpadi partnere, Szuhay Balázs.
Népszerűségét annak is köszönhette, hogy a pesti kisember félszegségét és ravaszságát egyszerre mutatta meg számos kabaréjelenetben, melyeknek egy-egy mondata szállóigévé vált. Olyan mondatok fűződnek a nevéhez, mint a Vonósnégyesben elhangzott „Szintén zenész!” vagy Nóti Károly A motor című tréfájában a „Lepsénynél még megvolt!”.

1923-ban nyitották meg Nagy Endrével a Teréz Körúti Színpadot (mai Játékszín), a főváros egyik kiemelkedő kabaréját. Salamon a háború alatt nem játszhatott, a felszabadulás után nagyüzemekbe járt ki színésztársaival nevettetni. Később rendszeresen fellépett a Teréz Körúti Színpad helyén alakult Kamara Varietében, 1951-ben pedig a Vidám Színpad alapító tagja, majd igazi közönségkedvence lett. A maga korában hihetetlenül népszerű volt: ha belépett a színpadra, percekig tartó tapsvihar fogadta. Számos filmben játszott epizódszerepeket, emellett folyóiratokban krokikat, karcolatokat publikált. Hej, színművész! című kötete a színpadtól való eltiltása alatt, 1939-ben, a Szódásüveg és környéke 1963-ban jelent meg.

Szenvedélyes futballszurkoló volt, fiatalkorában megalakította a Remény Futball Klubot, amelyben későbbi válogatott focisták is játszottak (Révész Béla, Holits Ödön, Schlosser Imre, Sebestyén Béla). Salamon Béla a magánéletben is kedves, vidám és közvetlen ember volt, aki tudott önmagán is nevetni. Hatalmas méretű lábai állandó élcelődés tárgyai voltak, de nem bánta, még rá is játszott. Arra a kérdésre, hogy hányas cipőt hord, így válaszolt: „Negyvennyolcasat, inkább szorítson egy kicsit.” Szinte minden felkérésre igent mondott, többször fellépett például a lipótmezei elmegyógyintézet ápoltjai előtt jótékony célú előadásokon. 80 éves korában, 1965-ben hunyt el Budapesten, utolsó kívánsága az volt, hogy koporsóját kedvenc csapata, az MTK labdarúgói vigyék a vállukon.

Fotó: Petrovits László/MTI/MTVA

Bécs a következő Eurovízió házigazdája lehet

57 évvel ezelőtt Ringo ujjai nem bírták -és ennek a mai napig nyoma van

37 éve jelent meg a Dirty Dancing film zenei albuma

Retrospektív vetítésekkel ünnepli Tarr Bélát a Cirko-Gejzír mozi

A vártnál nagyobb összegért kelt el a Földön megtalálható legnagyobb ismert marsi kőzetdarab és egy dinoszaurusz-csontváz egy New York-i árverésen

54 éve bukkant fel a sárga tengeralattjáró a brit mozikban

Több mint 150 ezer fontért kelt el a ritka Gandhi-portré

Itt az első kislemez Ronnie Wood válogatásalbumáról

87 év után kelt el II. Erzsébet esküvői tortájának egy szelete - meg fogják enni

Dolly Parton visszatér Vegasba – de a stúdióba nem

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő