1980. május 26-án indult útnak a világűrbe az első magyar űrhajós a Szojuz–36 fedélzetén társával, Valerij Kubaszovval, majd nyolcnapos küldetés után értek Földet Kazahsztánban. Ezzel Magyarország a hetedik nemzet lett, amely eljutott a világűrbe. A jelentős eseményt a Nemzeti Archívum segíségével idézzük fel.

„Mindenkit szeretettel köszöntünk a Szaljut–6 űrállomás fedélzetéről” – 45 éve így üdvözölte a Magyarokat Farkas Bertalan a világűrből, pedig nem akart űrhajós lenni. Gyerekkorában jobban érdekelte őt a futball. Egy interjúban tréfásan megjegyezte, hogy a súlytalanság érzését már az iskolapadban is megtapasztalta, amikor csínytevésekért pajeszánál fogva vonták felelősségre.

Világűrbe vezető útjáról elmondta, mit szólt hozzá annak idején a családja: „Édesanyám és feleségem sem lelkesedett azért, hogy vadászpilóta legyek, hát még űrhajós. A kiképzést azért csináltam végig mosolyogva, mert nem hittem, hogy eljutok a végéig. Emlékszem, a feleségem ölében a lányunkkal várt mindig otthon egy-egy teljesített vizsga után, és kérdezte, hogy kiestem-e. Végül eljutottam Bajkonurba, ahonnan már nem volt visszaút.”

Az Interkozmosz űrkutatási program keretében az 1970-es évek második felében vált lehetővé, hogy Szojuz űrhajókon a tagországok egy-egy képviselője feljusson a világűrbe. Farkas Bertalan és Magyari Béla több mint két évet töltött Csillagvárosban, a Jurij Gagarin Űrhajóskiképző Központban, ahol elvégezték a felkészülést.

Farkas Bertalan kutatóűrhajós és Valerij Kubaszov parancsnok 1980. május 26-án, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor indultak útnak a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból a Szojuz–36 űrhajóval, amely valójában egy rendkívül szűkös, kis rekeszekből álló űrtaxi volt. Négy fokozatban gyorsulva érték el a 28 000 km/h-s első kozmikus sebességet, és ezzel megkezdődhetett Föld körüli keringésük. Minden űrhajós arra vágyik, hogy fentről pillanthassa meg szülőhazáját. Magyarország határait szerencsére jól kirajzolják a Kárpátok, így a rendelkezésre álló mindössze 8 másodperc alatt Farkas pontosan be tudta azonosítani. Visszaemlékezése szerint leírhatatlan élmény volt a világűrből látni a Földet – legszívesebben az űrben töltött 6 nap alatt csak a napfelkeltében, a naplementében és a csillagokkal teli kozmikus éjszakában gyönyörködött volna.

Egy nap utazás után sikeresen dokkoltak a Szaljut–6 űrállomáshoz, ahol a már „tágasnak” számító, 100 légköbméterben úszkálhattak a súlytalanság állapotában. Az űrrepülés során a pilóták számos tudományos kísérletet végeztek, köztük több magyar fejlesztésű műszerrel is. Farkas Bertalan 54 kísérlete főként orvosbiológiai és technológiai témákra irányult. A Pille nevű sugárdózismérőt például ma is alkalmazzák az űrhajósokat érő sugárzás mérésére. A Balaton műszerrel az űrhajósok aktuális koncentrációs szintjét lehet nyomon követni, ami kulcsfontosságú az űrséták biztonságos tervezésénél. Érdekesség, hogy a kristályszerkezetek átalakítására irányuló űrkísérletek nélkül ma talán nem is léteznének mobiltelefonok.

Farkas nagy gondot fordított arra, hogy magyar vonatkozású emlékeket vigyen magával az űrbe: a Nemzeti dal egy példányát, Bolyai János Appendixét, valamint kalocsai mintás konzervdobozokból fogyasztott pörköltet, libamájat és virslit. Még a TV Maci is elkísérte – a hétfő esti mese a világűrből szólt a gyerekeknek.

Az űrutazás hatalmas figyelmet keltett. Farkast előléptették alezredessé, több állami kitüntetést kapott, és egy budapesti oktatási központ, valamint egy kisbolygó is a nevét viseli.

Fotó: Németh Ferenc/MTI

10 album, amely 2025-ben 50 éves

38 éves a U2 első nagy amerikai sikere

Pünkösdi Örökség Ünnepet rendez a szentendrei Skanzen

Pamela Andersonnak nehezen ment a fapofa a Csupasz pisztolyban

Több mint fél évszázada a "Dark Side of The Moon" kötötte össze a brit és az amerikai slágerlistát

43 éve szállt be a ringbe a Rocky III-al a Surviver

Öt gyerekétől vehette át életműdíját Sir Rod Stewart az AMA gálán

Bélyeggel ünnepli Kovács Kati 60 éves pályafutását a Posta

10. születésnapját ünnepli az Egri Road Beatles Múzeum

Szegényebbek lettek a brit szupergazdagok

Michael Douglas életműdíjat Taorminában

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő