Egy cédrusfa, amelyre egykor a Beatles tagjai másztak fel, egy tölgyfa, amely megihlette Virginia Woolfot, valamint egy hársfa, amely Észak-Írországban a béke szimbóluma, mind az Egyesült Királyság 2025-ös „Év Fája” versenyének idei jelöltje közt szerepel – számolt be a DPA hírügynökség.

A szavazás pénteken indult a Woodland Trust természetvédelmi szervezet által szervezett éves versenyen, amelynek célja, hogy elismerje és népszerűsítse a ritka, ősi vagy veszélyeztetett fákat országszerte. A győztest szeptemberben hirdetik ki, és az Egyesült Királyságot fogja képviselni az Európai Év Fája döntőjében.
Az ország tíz jelölt fáját az idei téma – „A kultúrában gyökerezve” – szellemében választották ki. A cél, hogy kiemeljék, miként inspirálták a fák az alkotókat, és hogyan váltak a kulturális tájkép részévé.
„A legöregebb fáink több történetet őriznek, mint Shakespeare; némelyik már akkor is élt, mielőtt ő írni kezdett – több mint 400 évvel ezelőtt. Ugyanolyan fontos részei az örökségünknek, mint az irodalmunk. Remélem, Önök is csatlakoznak hozzám a szavazásnál” – mondta a szavazás elindításakor Judi Dench színésznő, aki a Woodland Trust patrónusa.
Kilenc különböző korú és fajtájú fát egy szakmai zsűri választott ki a döntős listára, míg a tizediket „jokerként”, ismert személyiségek nevezhetik.
Idén a híres glasgow-i újságíró, David Treanor nevezte be az „Argyle Street-i kőrist”, hivatkozva James Cowan 1935-ös Glasgow kincsei című könyvére, amelyben a fát „a legszebb kőrisnek” nevezi, amit valaha látott.
A döntősök között szerepelnek a Borrowdale-i tiszafák is, Cumbria grófságából, amelyeket William Wordsworth is megörökített Yew Trees című, 1803-ban írt versében.
A „Beatles-cédrus” amely a londoni Chiswick negyedben található, körülbelül 300 éves, és azért került a listára, mert a zenekar tagjai az egyik alacsony ágára másztak fel a Rain című 1966-os dalukhoz készült videóklip forgatásán. A Rain nem szerepel hivatalos Beatles-albumon – 1966-ban a Paperback Writer kislemez B-oldalaként jelent meg.
Szintén indul az Év fája” címért a „The King of Limbs” nevű tölgy Wiltshire grófságban, amelyről a Radiohead 2011-es albuma kapta a nevét. A zenekar egy közeli birtokon, a Tottenham House-ban vette fel a lemezt, és ottlétük alatt bukkantak a fára, amelyről végül elnevezték a korongot.
Az észak-írországi Antrim grófságban található „Tree of Peace and Unity” (Béke és Egység Fája) is a jelöltek közt van – a különleges hársfa törzse, két külön fából nőtt össze, és a megbékélés jelképévé vált, amikor a politikai vezetők 1998-ban ott találkoztak ahogy aláírják a Nagypénteki Egyezményt. aláírása.
A „Lollipop Tree” (Nyalóka-fa) a Salisbury-síkságon fontos szerepet kapott Sam Mendes 1917 című első világháborús filmjének zárójelenetében.
A walesi Lanberis városában álló „Lonely Tree” (Magányos Fa), egyelőre még nem szerzett magának hírnevet, de hamarosan a Netflix The Witcher (A Vaják) című sorozatának új epizódjaiban tűnik majd fel.
A fa-jelöltek listáján szerepel még egy 40 méteres tölgy, amely a Knole Parkban, Kent grófságban áll és , amelyet az Egyesült Királyság legmagasabb fájaként tartanak számon. Úgy tartják, ez a fa ihlette a költeményt, amely Virginia Woolf híres, Orlando című regényében olvasható.
A szavazás szeptember 19-ig tart a Woodland Trust weboldalán, a győztest pedig szeptember 26-án jelentik be.
Foto: Woodland Trust/Rosa Johnston‑Flint/WTML/