A francia Christian Dior a 20. századi divatvilág egyik legjelentősebb alakja, egyik legnagyobb álmodozója és mestere, ma lenne 120 éves. Az általa alapított Christian Dior divatház ma is a divatipar élvonalában van, mind az haute couture, mind a pret-a-porter területén.
„A divattervezők jelentik az utolsó menedéket a csodák számára. Bizonyos értelemben ők az álmok urai” – írta életrajzi könyvében Dior.
Diplomácia helyett művészet
Christian Dior 1905. január 21-én született a normandiai Granville-ban, jómódú családban. Fiatal korában a család Párizsba költözött. Szülei diplomatának szánták, ám a fiatal Christian otthagyta politikatudományi tanulmányait, és a festészet iránti szenvedélyét követte.
1928-ban apja támogatásával galériát nyitott, ahol olyan híres művészek alkotásait mutatta be, mint Pablo Picasso, Salvador Dalí és Jean Cocteau. Mivel a figyelme egyre inkább a divat felé irányult, Dior anyagi problémák miatt kénytelen volt bezárni a galériáját. Robert Piguet, a kor ismert párizsi divattervezője ajánlott neki munkát, azután, hogy véletlenül a kezébe kerültek Dior ruha-vázlatai- emlékezetet a Le Figaro.
A második világháború során Dior katonai behívót kapott, így kénytelen volt otthagyni Piguet szalonját, ám visszatérése után, 1942-ben Lucien Lelong divattervező alkalmazta, ahol Pierre Balmainnal dolgozott együtt – írja a Vogue.
A Dior divatház születése
Dior szorgalmasan dolgozott, lelkesen gyűjtötte az ötleteket és a tapasztalatot, míg el nem érkezett a pillanat, amikor kellő önbizalmat érzett arra, hogy 1946 decemberében Christian megnyissa saját divatházát a párizsi Avenue Montaigne 30. szám alatt, Marcel Boussac pamuttextil-mágnás támogatásával.
Hivatalosan azonban az 1947-es évet tekintik a „Christian Dior” divatház alapítási dátumának, ekkor mutatta be ugyanis az első kollekcióját, „Corolle” (Szirom) néven.
A Harper’s Bazaar amerikai kiadása a kollekciót „New Look”-nak ( „új stílus”) aposztrofálta, amely forradalmasította a női divatot. Az elegáns szabásvonalak és luxus anyagok a háború utáni Párizst ismét a divat fővárosává tették, Diort pedig visszafordíthatatlanuk elindították a hírnév útján, hogy a a CD monogram egyé váljon a kifinomult eleganciával és a kortalan divattal.
Dior ruháiért olyan hírességek rajongtak – és viselték – mint például Rita Hayworth színésznő vagy Margot Fonteyn balerina, ami jelentősen hozzájárult a divattervező népszerűségének növeléséhet világszerte. Christian Dior meghívást kapott, hogy ruhagyűjteményét bemutassa a brit királyi család számára is.
Parfümök és terjeszkedő divatbirodalom
1949-ben Dior volt az első divattervező, aki levédette a márkáját. Bár ezt a lépést a Francia Divatszövetség élesen bírálta, a tervező stratégiája sikeresnek bizonyult, példáját pedig szinte minden divatházat követte abban az időben– jegyzi meg a Vogue.
A Dior divatház a ruhák mellett kibővítette kínálatát cipőkkel, kesztyűkkel, kalapokkal és sálakkal, amelyeket természetesen a CD logó díszített. Christian Dior felismerte azt is, hogy nem csak a kiegészítők, de a parfüm is a divat fontos eleme, ezért elindította a Dior Parfums márkát, amelynek első illata a “Miss Dior” volt, amit nővére, Catherine iránti tiszteletből készített – testvérének ajánlotta, aki a világháború idején a francia ellenállásnak dolgozott, és megjárta a náci poklot is, miután a németek elfogták.
„A parfüm a ruha tökéletes lezárása – a rózsa, amellyel Lancret a vásznait szignózta. A parfüm nyitott ajtó egy újra felfedezett világhoz”- vallotta Christian Dior.
Örökség
Dior számára az ihletet a természet és a virágok adták, köztudottan nagy hatással voltak a munkásságára. Gyakran inspirálódott a kertjeiből, amelyeket különösen szeretett.
„Miután örököltem édesanyám szenvedélyét a virágok iránt, leginkább a növények és kertészek társaságát élvezem (…)” – idézi fel Christian Dior vallomását a Vogue.
Nem véletlen, hogy minden divatbemutatóján legalább egy modell a kedvenc gyöngyvirágával jelenik meg, és számos alkotásában szerepelnek virágok – jegyzi meg a kiadvány.
Christian Dior 1957 októberében, tragikusan korán, 52 éves korában szívinfarktusban hunyt el. Rövid életpályája ellenére maradandó nyomot hagyott a divatvilágban. Halála előtt Yves Saint Laurent, mindössze 21 éves asszisztensét jelölte ki “szakmai örökösének”, utódjának a divatháznál.
Ma a Christian Dior divatház az LVMH luxuskonglomerátum része, és továbbra is a divatvilág csúcsán áll.
Fotó: CBS Photo Archive/Getty Images