A mesterséges intelligencia technológiája társaságot nyújthat a magányos emberek számára, állítja egy robotika szakértő, akit a EurekAlert elektronikus kiadvány idéz. Tony Prescott, a sheffieldi egyetem kognitív robotika professzora úgy véli, hogy mint a társadalmi interakció egy formája, “a mesterséges intelligenciával kialakított kapcsolat segítheti az embereket”.

A magány igen komolyan ronthatja az ember egészségi állapotát, a mesterséges intelligencia technológiai fejlődése részleges megoldást kínálhat erre a problémára – véli Tony Prescott professzor, aki az emberi agy és a mesterséges intelligencia közötti kapcsolatot kutatja. A robotika és a mesterséges intelligencia terén szerzett tapasztalatát pedig pszichológiával és filozófiával ötvözi. A tudós szerint a mesterséges intelligencia segíthet abban, hogy az emberek gyakorolják és fejlesszék szociális készségeiket.
“Egy olyan időszakban, amikor sok ember magányosnak érzi magát, talán hasznos lehet a mesterséges intelligencia társaságát használni, mint a kölcsönös társadalmi interakció egy formáját – stimuláló és személyre szabott módon” – mondja Prescott professzor, a “A mesterséges intelligencia pszichológiája” című könyv szerzője.
Szerinte az emberi magány gyakran egy lefelé irányuló spirállal jellemezhető, amelyben az elszigeteltség alacsonyabb önbecsüléshez vezet, és visszatartja az embereket a társas kapcsolatoktól. Ilyenkor segíthet a mesterséges intelligencia.
Azonban a szakértő arra is figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligenciával való hosszabb távú interakció kockázatot is rejthet magában. Prescott szerint szükség van szabályozásokra, hogy elkerüljük ennek lehetőségét.
A magány károsabb az emberi egészségre, mint az elhízás, áll egy 2023-as jelentésben, amelyet a EurekAlert idéz. A magány 26 százalékkal növelheti a korai halálozás kockázatát, és nagyobb kockázattal jár szív- és érrendszeri betegségek, a demencia, stroke, depresszió és szorongás kialakulásánál is.
A Harvard Egyetem tanulmánya szerint az Egyesült Államokban a felnőttek 36 százaléka és a fiatalok 61 százaléka rendkívül magányosnak érzi magát.
Fotó: Getty Images