97 éves korában az égi színház társulatához csatlakozott Békés Itala színésznő, aki önmagát valóságkutatóként határozta meg. A Nemzeti Archívum segítségével emlékezünk rá.

Az 1927. március 23-án született művészt szülei, Békés István író, műfordító és az olasz származású színésznő Rita Furlani semmiképp sem szerették volna színpadon látni, pedig a mindkét kezével szépen rajzoló és a dolgozatokat szeretett tanára, Albina nővér engedélyével versben író kislány imádott játszani. A későbbi Jászai Mari- és Kossuth-díjas művész ikertestvére, Békés András szintén Kossuth-díjas rendező, nővérük pedig Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő volt. Békés Itala nevét édesanyja származására és mély hitére való utalásként kapta, az Itala szó ugyanis egyrészt egy olasz női név, másrészt a szentírásfordítások összefoglaló neve. A sokrétű tehetséggel bíró fiatal lány szülei intése ellenére eltántoríthatatlan maradt, és 1950-ben végzett a Színművészeti Főiskolán.

Pályája már 1947-ben főiskolai hallgatóként elindult az Úttörő Színházban, azután számos budapesti teátrumot érintve 1957-ben a Madách Színház tagja lett. Híres szerepei voltak Nemecsek A Pál utcai fiúkban, Ariel Shakespeare Viharában, Dorine Molière Tartuffe-jében, Müllerné Schiller Ármány és szerelmében, és Nyilas Misi a Légy jó mindhalálig színpadi változatában. A filmvásznon karrierje 1950-ben a Kis Katalin házasságával indult, ezután többek közt olyan filmekben volt látható, mint a Mese a 12 találatról, a Tanulmány a nőkről, a Fuss, hogy utolérjenek!, valamint Enyedi Ildikó Oscar-díjas alkotása, a Testről és lélekről. A televízióban egyebek mellett mára klasszikussá vált sorozatokban szerepelt, mint az Abigél és a Linda.

Híressé lett könyve, a Hogyan lettem senki?, egyrészt memoár, másrészt családregény, harmadrészt korrajz, melyet 80 évesen kibővítve újra kiadott. Így nyilatkozott egyszer művéről: “Milne a Micimackóban azt írta, hogy aki senkit mond, ott valakinek kell lennie. Jászai Mari pedig úgy fogalmazott, hogy senki voltam, azért tudtam mindenki lenni. Ám a senkiig nagyon nehéz eljutni. Talán nem is lehet. Magyarázni is nehéz. Aki elolvassa a könyvemet, remélem, megérti.”

1969-ben megalapította egyszemélyes színházát, előadásait pedig one-woman-show-ként kategorizálta. A harmincat meghaladó tematikus estjei sokszínűségükben szórakoztatták, elgondolkoztatták, de mindenekelőtt elbájolták a közönséget. A törékeny alkatú művésznő személyisége és tehetsége betöltötte a színpadot és a nézők szívét. Pilinszky-estjének, A szerelem sivatagának mottójául választott a költő Amiként kezdtem című költeményének sorai jól összegzik a ma távozott tehetség életfilozófiáját: „Amiként kezdtem — végig az maradtam. / Ahogyan kezdtem — mindvégig azt csinálom.” Békés Italát energikus személyisége és lenyűgöző intellektusa mellett sokrétű tehetsége is a legkülönlegesebb színészegyéniségek közé emelte.

Fotó: Zih Zsolt/MTI/MTVA Sajtó és Fotóarchívum

53 éve mutatkozott be az amerikai slágerlistán a „Black Dog”

Elment Békés Itala

64 éve indult útjára a zenetörténelem egyik legsikeresebb női zenekara

10 album, amely 2025-ben fél évszázados

Elképesztő: 60 éves a The Who bemutatkozó dala

Ez lett Hugh Grant karakterének sorsa az új Bridget Jones-film előtt

Február 5-én jön a Led Zeppelin film

Megérkezett Ringo Starr country albuma

63 éve Chubby Checker történelmet írt a dallal, ami megmozgatta a világot

A The Beatles sárga tengeralattjárója 1969-ben, a mai napon elérte Amerikát

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő