Kilencven éves korában elhunyt Harkányi Endre Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes- és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja – közölte a  szomorú hírt a Vígszínház vasárnap.

A közlemény szerint először 1963-ban szerződött a Vígszínházhoz, majd több fővárosi színházban is játszott, és 1984-ben tért vissza újra a Vígbe, amelynek 2015-ig hűséges tagja maradt.
Harkányi Endre éveken, sőt évtizedeken át meghatározó színésze volt a Vígszínháznak, “akár kis, akár nagy szerepben lépett színpadra, nyomott hagyott mindenkiben”.

Felidézték, hogy a vészkorszakban mindkét szülőjét elvesztette, és tízévesen árván maradt. A háború után rokonok vették magukhoz, és megpróbáltak belőle tisztességes kétkezi munkást faragni, de őt a színészet érdekelte.
Lakner Bácsi gyermekszínházában kezdte a pályát, majd 1947-ben, 13 évesen beválogatták a Valahol Európában című film szereplői közé. A filmben elhangzó emblematikus “Könyörgöm, akasszuk fel!” mondatával örökre beírta magát a magyar film történetébe.

Miután felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, egy év alatt letette az érettségit is, diplomáját pedig 1957-ben szerezte meg. A debreceni Csokonai Színháznál kezdett, 1957-1960 között. 1960-1963 között a budapesti Petőfi Színház színésze volt. 1963-tól 1968-ig a Vígszínház, 1968-1977 között a Mikroszkóp Színpad, 1977-től 1984-ig a József Attila Színház társulatához szerződött. 1984-ban 1993-ig visszatért a Vígszínházba. 1993-94-ben egy évadra átszerződött a Művész Színházhoz. 1994 és 2015 között ismét a Vígszínház tagja volt – ismertette a Vígszínház.

Közölték, hogy az egyik legismertebb, korszakos jelentőségű művész, a magyar színházi élet meghatározó egyénisége volt. Színházi bemutatóinak száma meghaladta a 150-et. Kiemelkedő alakításai közül példaként említették egyebek mellett: Puck a Szentivánéji álomban, Dromio a Tévedések vígjátékában, Hugó Molnár Ferenc Liliomában, Melchiades a Száz év magányban.

Hozzátették, hogy a Valahol Európában után több mint harminc filmben és csaknem negyven tévéprodukcióban tűnt fel: Külvárosi legenda, Légy jó mindhalálig, Fiúk a térről, Legenda a nyúlpaprikásról, Alfa Rómeó és Júlia, Utazás a koponyám körül – néhány cím a több tucat alkotás közül.
A gyerekek Mézga Géza vagy a Vízipók-csodapók Keresztesének szinkronhangjaként ismerték és szerették meg.

Kiemelték, hogy Harkányi Endrét 2004-ben Ajtay Andor-emlékdíjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével ismerték el. 2005-ben neki ítélték a Ruttkai-emlékgyűrűt, és kiváló művész is lett ebben az évben, 2008-ban beválasztották a Halhatatlanok Társulatába. 2010-ben a nyíregyházi Vidor Fesztiválon Életmű Díjjal jutalmazták és még abban az évben a művészi életútja elismeréseként átvehette a Kossuth-díjat.

“Összetéveszthetetlen hangja, gesztusai, különleges lényének rezdülései velünk maradnak” – fogalmazott közleményében a teátrum.

Forrás: MTI

Fotó: Soós Lajos/MTI

Különleges gyűjteménnyel ünnepli négy évtizedes szólókarrerjét David Lee Roth

175 éve született a magyar színészet „legnagyobb egyénisége”

Fél évszázados a Led Zeppelin "Physical Graffiti" című albuma

Nem "szökik" az év - örülhetnek ma a névnapos Mátyások

Elment Harkányi Endre

Közel fél évszázada az Eagles albuma lett az első platinalemez

Harminchat éve először adtak át heavy metal kategóriában Grammy-díjat

Különleges gitár született Brian May és a Gibson együttműködésből

Megvágták-e az Oscar-díjas rendező filmjét?

Sztárcsapat dolgozta fel a Steppenwolf klasszikusát

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő