Az elismerések kitüntetettjeinek listáját évente kétszer, az uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján és újév előtt hirdetik ki. III. Károly király kedden ismertetett újévi kitüntetési listája több mint 1200 nevet tartalmaz. A legfiatalabb kitüntetett 18, a legidősebb 103 esztendős.
Southgate-nek a Sir előnév viselésére jogosító lovagi címet adományozta az uralkodó az élvonalbeli angol labdarúgás érdekében kifejtett erőfeszítéseiért.
Southgate nyolc év után nyáron távozott a szövetségi kapitányi tisztségből, miután csapata 2-1 arányban alulmaradt a spanyolokkal vívott Európa-bajnoki döntőn.
A volt menedzser 2016 szeptemberében vette át az angol válogatott irányítását, és vezetésével az együttes az elmúlt évtizedek legnagyobb sikereit érte el; ezek közül is kiemelkedett az egymás után kétszer – 2021-ben és az idén – elnyert EB-ezüstérem.
Southgate uralkodói kitüntetésére sokan számítottak különösen azóta, hogy III. Károly a júliusi EB-döntőn elszenvedett vereség után igen ritka módon személyesen üzent Southgate-nek, hangsúlyozva: a szövetségi kapitány emelt fővel térhet haza a németországi Európa-bajnokságról.
Ugyancsak a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra emelte a király Sadiq Khant, London munkáspárti polgármesterét.
Khant eddig egymás után háromszor választották a 9 milliós London polgármesterévé: először 2016-ban, majd 2021-ben és idén is elnyerte a legnagyobb nyugat-európai főváros vezetőjének tisztségét.
Ő az első, aki háromszor nyert polgármesterválasztást Londonban azóta, hogy a néhai konzervatív párti kormányfő, Margaret Thatcher által 1986-ban felszámolt választott londoni képviselőtestületet a Tony Blair vezette akkori munkáspárti kormány 2000-ben újjáélesztette.
Szintén lovagi rangra emelte az uralkodó Stephen Fry neves brit filmszínészt, írót, rendezőt és tévés személyiséget.
Sir Stephen Fry egyebek mellett az Oscar Wilde életéről szóló, 1997-ben készült, komoly nemzetközi sikert arató film címszereplője volt, és családfáján magyar nagyszülők nevei is szerepelnek: édesanyjának szülei magyar zsidók voltak, akik 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában.
Ugyancsak lovagi rangot adományozott III. Károly király Ken McCallumnak, a brit elhárítási és biztonsági szolgálat (MI5) vezérigazgatójának kiemelkedő közszolgálati tevékenysége elismeréseként.
A legmagasabb kitüntetésekben részesítettek között szerepel Sir Kazuo Ishiguro Nobel-díjas japán származású angol író, akinek legismertebb, Napok romjai – The Remains of the Day – címmel 1989-ben megjelent, Booker-díjjal jutalmazott regényéből nagysikerű film is készült Anthony Hopkins és Emma Thompson főszereplésével.
Ishigurót az uralkodó a brit becsületrend, az Order of the Companions of Honour tagjává avatta.
Az író igen előkelő társaságba került: az V. György király által 1917-ben alapított becsületrendnek a mindenkori uralkodóval együtt legfeljebb 65 tagja lehet.
A korábbi kitüntetettek között szerepel mások mellett Sir Winston Churchill egykori brit miniszterelnök, Stephen Hawking, a világhírű néhai fizikus, és a rendkívüli sikerű természetfilmjeivel ugyancsak világhírűvé vált Sir David Attenborough.
Forrás: MTI
Fotó: Aaron Chown – WPA Pool/Getty Images