A zenész, énekes és dalszerző, a Queen egykori frontembere, akinek jelenléte a színpadon semmihez nem volt hasonlítható, már életében legendává vált – ahogyan megjósolta. Örökre a rockzene ikonikus alakja marad, akinek zenéje generációkon átívelő. „Ha holnap meghalok, nem fogom bánni. Megtettem mindent, amire képes voltam” – mondta Freddie Mercury. Mi nagyon bánjuk, hogy már nincsen velünk…

Minden idők legnagyobb hatású és legjobb hangú énekese, Freddie Mercury 1946. szeptember 5-én született. Eredeti nevén Faroukh Bulsara Mercury 1971-től dolgozott együtt a Queen-nel. Dalszerzőként jelentősen meghatározta az együttes stílusát, a legtöbb sikeres számukat ő írta. Általános vélekedések szerint az egyik legtehetségesebb hangú könnyűzenei énekes, és kivételes tehetségű frontember, koncertzenész volt.
Hírnevét az 1975-ben kiadott “One Night at the Opera” című nagylemezzel és az azon szereplő “Bohemian Rapsody” című dallal alapozta meg.
Az énekes Londonban először grafikusművészi diplomát szerzett. Miután Angliába költözött, a The Beatles, John Lennon és Jimi Hendrix nagy rajongója lett. Kedvelte még Elvis Presley zenéjét, az ő tiszteletére írta a Crazy Little Thing Called Love-ot, amely annyira hasonlított Presley korai stílusára, hogy sokan azt hitték, valójában ő írta. Koncerteken előszeretettel énekelte a “Király” dalait, például a “Jailhouse Rock-ot” és a “Tutti Frutti-t”.

A ’80-as évek elején New Yorkban és Münchenben élt, meglehetősen kicsapongó életet. Mindkét végéről és középről is égette a gyertyát, a Queen munkáinak szüneteiben féktelen mulatságok központi figurája volt.

Rajongott az operáért, és ez pályafutásában is tükröződik – kezdve a Queen 1975-ös, A Night at the Opera című albumával, benne az operai hangulatú Bohemian Rhapsodyval, nyilvános operaszerepléseken át az 1988-as Barcelona albumig, amin Montserrat Caballéval énekelt, ötvözve a rockzene és az opera sajátosságait.

Legfigyelemreméltóbb koncertje az 1985-ös Live Aid volt, ahol a stadion 72 ezres közönsége egy emberként tapsolt és énekelt. Ezt az előadást azóta több fórumon a világ legjobb koncerteseményének szavazták meg.

Egy évvel később 1986. augusztus 9-én Knebworth Parkban, az angliai Stevenage-ben adott koncertet a Queen – akkor még nem tudták, hogy ez lesz Freddie Mercury utolsó fellépése. A több mint 120 ezres – egyes források szerint 200 ezres – közönség előtt tartott show a zenekar „Magic” nevű turnéjának záró koncertje volt. Pontosabban, egy nem tervezett ráadás koncert, a két júliusi teltházas fellépés után a Wembley-ben. A korabeli hírek szerint, több ezer rajongó már előző este letáborozott a Knebworth Park előtt, hogy az első sorokból láthassa és hallhassa a kedvenceit. A koncertkörúttal Bryan May, Freddie Mercury, John Deacon és Roger Taylor a “A Kind of Magic” című albumukat népszerűsítette. A Queen végül két órás ,felejthetetlen show-val koronázta meg a turnéját. Akkor még senki nem sejtette – maga Freddie Mercury sem – , hogy ez lesz a Queen utolsó turnéja és koncertje az utánozhatatlan, karizmatikus frontemberével. Freddie Mercury partnere később elmondta, hogy a legendás énekes akkor még valóban nem tudta, hogy beteg – a végzetes diagnózist csak a következő évben, 1987-ben közölték vele az orvosok.

„Freddie valami olyasmit mondott, ’Istenem nem bírom tovább, az fáj minden porcikám!’ De mivel gyakran mondott hasonlókat egy-egy turné végén, hát nem vettük komolyan” – emlékezett vissza évekkel később Bryan May a Queen utolsó fellépésére, amelyen a záró szám, a “We Are The Champions” után amig Freddie Mercury és a zenekar búcsúzott a közönségtől, a tömeg egy emberként éneklete a “God Save the Queen”-t, a brit himnuszt.

A jelenlevők szerint az előadásmód szívből jövő és felkavaró volt, csakúgy ahogyan Freddie elbúcsúzott a közönségtől, annak ellenére, hogy a zenekarral együtt önfeledten hagyta el a színpadot, és még csak nem is sejtette, hogy ez az utolsó találkozása rajongóival.

Freddie Mercury 1990. február 18-án, már nagyon betegen a Brit Awards gálán jelent meg utoljára nyilvánosan, amikor „a zenei életben elért kimagasló teljesítményért” megkapta a brit zenei világ egyik legrangosabb elismerését, amelyet a Brit Awards életműdíjának is tekintenek, és amelyet a Queen többi tagjával együtt vett át.

1991. november 24-én, vasárnap este örökre elment. Két nappal később, zárt körű – szülei kérése szerint zoroasztriánus – temetésen vettek búcsút tőle. Fekete koporsóját egyetlen szál vörös rózsa díszítette, útját Aretha Franklin dala kísérte. A Queen megmaradt tagjai megalapították a Mercury Phoenix Trust-ot, amely egy AIDS ellenes szervezet, és megszervezték a Freddie Mercury emlékkoncertet, amelynek teljes bevételét az alapítvány javára utalták.

Fotó:  Dave Hogan/Getty Images

Meteorológia: a kilencedik legszárazabb volt az idei augusztus 1901 óta

Bélyegblokkot bocsátottak ki a Lila ruhás nő című festmény megalkotásának 150. évfordulójára

Stevie Wonder négy év szünet után új zenével tér vissza

Elhunyt Darth Vader legendás hangja, James Earl Jones

Ismét Keep Floyding-koncert a Várkert Bazárban

Szeptember közepétől látható digitálisan felújítva a mozikban a Tizedes meg a többiek

A nagy „túlélő”, Gloria Gaynor 81 éves

Már harminchat éve: "...And Justice For All"

Ingyenes szabadtéri vetítések is lesznek a Budapesti Klasszikus Film Maratonon

A lányok már több mint négy évtizede csak mókázni akarnak

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő