A legendás amerikai zenész 1950. május 13-án született, és ma ünnepli 75. születésnapját. Már kisgyerekként több hangszeren játszott – zongorázott, harmonikázott, dobolt és gitározott. Tizenkét évesen írta alá az első szerződését a Motown Records-al, akikkel azóta is együtt dolgozik. Máig a soul és funky zene meghatározó alakja, számtalan albumal és koncerttel a háta mögött, 26 Grammy-díjjal jutalmazták, köztük életműdíjjal is.

Stevie Wondert, aki olyan slágerekkel vált a 20. század egyik legismertebb zenei alakjává, mint a “My Cherie Amour”, “You Are the Sunshine of My Life”, a “Higher Ground”, a “Superstition”, vagy a ma már klasszikusnak számító “Don`t You Worry ’bout The Thing”. “Superstition” gyakran nevezik zenei géniusznak, amire egy Larry King-interjúban így reagált:
„Az a lenyűgöző abban, hogy géniusznak hívnak, hogy soha nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget ennek a szónak. Értékelem, amim van, de úgy érzem, ez egy isteni ajándék, én pedig csupán eszköz vagyok, amin keresztül mindez megszólal.”
Stevie Wonder számára a 70-es évek jelentették a pályája csúcsát – akkoriban adta ki a legsikeresebb albumait, köztük az “Innervisions”-t, a “Songs In The Key Of Life”-ot, a “Fulfillingness` First Finale”-t vagy a “Talking Book”-ot. Ám a siker nem késztette arra, hogy hátradőljön, 1980-as években továbbra is sorra jelentette meg a slágereket, köztük az “I Just Called to Say I Love You” és a “Part-Time Lover” című dalokat.
Minden zenei műfajban kipróbálta magát a gospeltől a swingen át a rockig. Karrierje során feledhetetlen slágereket alkotott nagyszerű zenésztársaival is, mint Ray Charles, The Rolling Stones, Bee Gees, Genesis, Eric Clapton, Sting, Whitney Houston, Michael Jackson.
Eredeti neve Stevland Hardaway Judkins. 1950. május 13-án született a michigani Saginaw-ban. Hat héttel korábban jött világra, és egy szembetegség következtében, amit a túl sok inkubátoros oxigén súlyosbított, megvakult.
Wonder korán megmutatta zenei tehetségét: négyéves korában a család Detroitba költözött, ahol gyermekként csatlakozott a templomi kórushoz. Tízéves kora előtt már autodidakta módon megtanult különböző hangszereken játszani, köztük szájharmonikán, zongorán és dobon.
Alig 11 évesen, 1961-ben leszerződött a Motown lemezkiadóval, ahol a producer Berry Gordy adta neki a „Little Stevie Wonder” művésznevet.
1962-ben megjelent első instrumentális albuma, “The Jazz Soul of Little Stevie Wonder”, amely fiatal kora ellenére is kivételes tehetségét tükrözte. Ugyanebben az évben jelent meg a “Tribute to Uncle Ray” című album is, amelyen Ray Charles-dalokat énekelt. A “Little Stevie Wonder the 12 Year Old Genius” című élő lemez pedig megismertette a szélesebb közönséggel is – Wonder igazi sztárrá vált, miközben folytatta a zongoratanulást, dalszerzői és hangszerelési képességeinek fejlesztését.
A ’60-as évek közepén a „Little” előtag elhagyása után, Stewie Wonder név alatt megjelent “Uptight (Everything’s Alright)” című dala az R&B-listák élére került. Hatalmas sikert aratott a Bob Dylan-feldolgozás “Blowin’ in the Wind” és a” I Was Made to Love Her is”, utóbbi második helyre került a slágerlistán.
1971-ben új szerződést kötött a Motownnal, amely példátlan módon, szinte teljes művészi szabadságot és nagyobb részesedést biztosított számára – ez volt az, amire Wondernek a leginkább szüksége volt.
A ’70-es években producerként is tevékenykedett. Az 1971-es “Where I’m Coming From” volt az első olyan albuma, ahol minden dalban szerzőként vagy társszerzőként is közreműködött – a korongról az “If You Really Love Me” című dal bekerült a top 10-be.
1973. augusztus 6-án Wonder a turnéja alatt súlyos autóbalesetet szenvedett Észak-Karolinában. Az ütközés után négy napig kómában volt, részlegesen elvesztette a szaglását és átmenetileg az ízérzékelését is. Azonban az orvosok tiltása ellenére már novemberben színpadra állt egy jótékonysági koncerten.
Az 1980-as “Hotter than July” volt Wonder első platinalemeze. A “Happy Birthday” című dal pedig fontos szerepet játszott abban a kampányban, amelynek célja Martin Luther King Jr. születésnapjának nemzeti ünneppé nyilvánítása volt.
A nyolcvanas években Wonder szinte évről évre új albummal jelentkezett, kifejezve ezzel elhivatottságát és a zene iránti szeretetét. Az 1990-es években azonban már kevesebb kiadványa jelent meg. 1999 májusában a Rutgers Egyetem díszdoktorrá avatta, ugyanebben az évben bejelentette, hogy nem zárkózik el egy mesterséges retina beültetése iránt, amely részlegesen visszaadhatná látását.
Wonder ismert széleskörű jótékonysági tevékenységeiről is – rendszeres adományozó, zenéjével és fellépéseivel támogatja például az éhezés elleni küzdelmet Afrikában és az AIDS-kutatásokat.
Stevie Wonder több mint 100 millió elkelt lemezzel világszerte, minden idők egyik legnagyobb példányszámban eladott előadója. 25 Grammy-díjjal és egy Oscar-díjjal büszkélkedhet – utóbbit az 1984-es “The Woman in Red” című film betétdaláért kapta .
Tagja a Rhythm and Blues Hírességek Csarnokának, a Rock and Roll Hírességek Csarnokának és a Dalszerző Hírességek Csarnokának. Aktív politikai szerepvállalásáról is ismert – 2009-ben az ENSZ békenagykövetévé nevezték ki.
Fotó: Stephane Cardinale/Sygma via Getty Images