Born David Robert, vagyis David Bowie nem csak zenész volt, hanem igazi művész, aki 40 éves karrierje során zeneszerzőkén, dalszövegíróként, producerként is több műfajban alkotott maradandót – a zenétől a filmig sőt, a színházig.
A glam rock, az art rock a hard rock a pop – és a punk zene is sokat köszönhet David Bowie-nak. Emellett színészként is elismerést szerzett: 25 filmben szerepelt, köztük a ma már kultfilmnek számító „Fantasztikus labirintus”, a „Krisztus utolsó megkísértésében”, az „Abszolút kezdőkben”, a „Twin Peaks –Tűz, jöjj velem!”-ben vagy a „Lou Reed – Rockerszívben”; valamint filmzenét is szerzett és producerként is jegyzett produkciókat.
A zenés színházban is maradandót alkotott – egy évvel a halála előtt, Enda Walsh dramaturggal közösen írta a „Lazarus” című musicalt, amelynek premierje 2015-ben, New Yorkban volt, egy évvel később pedig Nagy-Britanniában is bemutatták. A musical a “The man who fell to Earth” című könyv alapján született, amelyből 1976-ban film is készült, Bowie főszereplésével. A „Lazarus” felöleli Bowie majdnem teljes munkásságát, a musical záródala pedig nem más, mint a „Heroes”.
Bowie 1972-ben hívta fel magára a figyelmet a zenei világban a „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and Spiders From Mars” című albumával. Ziggy Stardast sokáig David Bowie alteregója volt, a „Space Oddity” című kislemeze pedig az első, a zenész emblematikus tudományos-fantasztikus zenei sorozatából, és többek közt az “Ashes to Ashes”, “Hallo Spaceboy” és a “Blackstar” előfutára is. A Space Oddity fél évszázados jubileuma alkalmából, 2019-ben különleges Ziggy Stardust- Bowie Barbie baba is készült.
A dal, amelyet részben Stanley Kubrick 1968-as filmje, a „2001: Űrodüsszeia” inspirált, egy kitalált űrhajós, Major Tom történetét meséli el. A több mint öt perc hosszú felvételben hallható, rendhagyó dialógusok a rajongók kedvencei lettek – nem véletlen, hogy a „Space Oddity” a mai napig Dawid Bowie legnagyobb példányszámban eladott lemeze Nagy-Britanniában, megelőzve még a 80-as években hatalmas sikert aratott “Let’s Dance” című kislemezt.
Három évvel később, 1976-ben már nem csak Nagy-Britanniában, hanem a tengerentúlon is megismerték Bowie zenéjét és nevét: „Fame” című felvétele a Billboard single listájának első helyéig menetelt. Egy évvel később, „Stastion to Station” című albuma a harmadik helyig jutott az amerikai slágerlistán.
Negyven éves karrierje során több mint 136 millió példányban keltek el a lemezei világszerte, a neve ott szerepel a brit könnyűzene tíz legsikeresebb előadója közt. 2004-ben a Rolling Stone magazin a 39. helyre rangsorolta „minden idők 100 legjobb előadója”, és a 23. helyre „minden idők 100 legjobb énekese” között. Tavaly a “Men who sold the world” 50 éves jubileumához kapcsolódóan egy különleges album jelent meg Dawid Bowie eddig kiadatlan felvételeivel. A „Metrobolist” társdarabjának becézett “The Width Of A Circle” című limitált példányszámú kiadvány koncertfelvételeket, remixeket és bónusztrackeket is tartalmaz 1970-ből.
Nehéz lenne felsorolni David Bowie számtalan emlékezetes slágerét, de a „Spsce Oddity”, a „Heroes”, az „Under Pressure”, a „Rebel, Rebel” a „Panic in Detroit”, a „Fashion”, a „Life on Mars, a „Suffragette City” a „Let’s Dance”, vagy a Mick Jagerrel közös „Dancing in the Street” illetve a „Tonight” a duettje Tina Turnerrel mindenképp ott lenne e listán.
David Bowie 2016. január 10-én hosszú betegség után hagyta itt a földi színpadot.
Fotó: Debra L Rothenberg/FilmMagic/Getty Images