A színházi világnap hagyományos üzenetét idén Theodórosz Terzopulosz görög író, tanár fogalmazta meg. A mai világnaphoz kapcsolódóan világszerte, így Magyarországon is számos programmal készülnek a tátrumok.

“Új narratív utakra van szükségünk, amelyek célja az emlékezet ápolása és egy új erkölcsi és politikai felelősség formálása, hogy kiléphessünk a mai középkor sokféle formát öltő diktatúrájából” – áll Theodórosz Terzopulosz görög színházigazgató, tanár, író a színházi világnapra megfogalmazott üzenetében.

A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – és tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását.

Az ITI minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára. Legelőször Jean Cocteau szövege hangzott el 1962-ben több mint húsz ország színpadain.

Az idén Theodórosz Terzopulosz, az Attis Színházi Társulat alapítója és művészeti vezetője, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke fogalmazta meg üzenetét, amelyet az előadások előtt a színházakban felolvasnak.
“Egy olyan világban, ahol elszegényedett polgárok a virtuális valóság börtöncelláiba zártan, fullasztó magányukkal körülárkoltan léteznek – vajon meghallja-e a színház a segélykiáltásokat? Egy olyan világban, ahol totalitárius rendszerek kontrollja és elnyomása alatt robotokként kell leélni az életet”m- fogalmaz a művész üzenetében.

Felteszi a kérdést, hogy vajon aggasztják-e a színházat az olvadó jégsapkák, az ökológiai pusztítás, a globális felmelegedés, a szélsőséges időjárási jelenségek? Szorong-e a színház azon, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja? – kérdezi, kiemelve, hogy a másik embertől, az idegentől való félelem átható érzése uralja gondolatainkat és tetteinket.

Vajon a színház reflektorfénye képes megvilágítani a társadalom traumáit ahelyett, hogy félrevezető módon önmagára irányítja a figyelmet? – teszi fel a kérdést. Kiemelte: mindezekre nincs végleges válasz, mert a színház a megválaszolatlan kérdéseknek köszönhetően létezik és tartja fent magát.

Új narratív utakra van szükségünk, amelyek célja az emlékezet ápolása és egy új erkölcsi és politikai felelősség formálása, hogy kiléphessünk a mai középkor sokféle formát öltő diktatúrájából – írta.

A világnap alkalmából számos színház rendhagyó programokkal várja a közönséget és több díjat is odaítélnek.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) a Bajor Gizi Színészmúzeumban Szervusz, Jóska! címmel felolvasószínházi produkciót mutat be Szigeti József Egy színész naplója című önéletrajzi írása alapján, Szirtes Balázs színművész előadásában. Szabó Attila, az OSZMI igazgatóhelyettese tárlatvezetést tart a Magyar nyelvű színjátszás Petőfi korában, 1823-1849 című kiállításban.

A világnapon nyílik meg a Bánki-tó partján álló METTRIN művészeti központ. A megnyitón Balázs Zoltán művészeti vezető és Csen Csungven, az ITI Nemzetközi Színházi Intézet ősszel hivatalba lépő főigazgatója mellett számos neves művész fellép.

A Vígszínház a világnapot koncerttel ünnepli. Válogatott dalokat, slágereket hallhat a közönség, a színház elmúlt ötven évének zenés előadásaiból, Presser Gábor, Szörényi Levente, Másik János, Dés László és Kovács Adrián vígszínházi műveiből, emellett színháztörténeti írások, irodalmi részletek is elhangzanak.

A Nemzeti Színházban március 24. és 30. között rendezik meg a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Jelen/Lét fesztiválját. A világnapra nemzetiségi performansszal készül a Magyarországi Nemzetiségek Színházi Társulata.
Az Örkény Színházban a Szünet nélkül – Színházi világnap Nádas Péterrel című estre várják a közönséget. Az író húsz éve megjelent Párhuzamos történetek című művének néhány motívuma alapján Szorul a hurok címmel Forgách András írt drámát, az ebből készült felolvasószínházi előadást mutatják be és beszélgetést tartanak.

Szegeden Fábián Péter Kenyértörés című darabjával köszöntik a világnapot. A vitaszínházi előadás a görög-perzsa háborúk idején játszódik, a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja.

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban csütörtöktől háromnapos programsorozattal ünnepelnek, klasszikus és kortárs szerzők előadásaival, kulisszalátogatással, nyílt nappal is készülnek. Csütörtökön a Janovics, pénteken a Hamlet, szombaton az Édes Anna című előadás látható.
Sepsiszentgyörgyön nyilvános próbával, kiállítással és színészkávézóval ünnepelnek.

A program A mindent látó királylány című bábelőadással indul, majd Pignitzky Gellért Determinált című előadásának nyílt próbája, Bagossy Levente díszlettervező kiállításának megnyitója, Shakespeare A vihar című darabja várja a közönséget, az estét a színház színészzenekarának koncertje zárja.

A világnap alkalmából ítélik oda a Hevesi Sándor-díjat, az ITI magyar központja által alapított elismerést, a MASZK Országos Színészegyesület a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával (ma: Kulturális és Innovációs Minisztérium ) alapított Gobbi Hilda-életműdíját, valamint a Soós Imre pályakezdő díjat.

Forrás: MTI

Fotó: Getty Images

10 album, amely 2025-ben 50 éves

A kárpátaljai húsvéti örökséget ismerhetik meg az érdeklődők a Hagyományok Háza tojásíró workshopján

Elhunyt a Tövismadarak és a Sógun sztárja

Isten éltesse a 80 éves Eric Claptont!

A Pink Floyd 45 éve zenetörténelmet írt

Magyar sztárok adnak koncerteket idén is a veszprémi Gyárkertben

57 éves a "(Sittin' On) The Dock of the Bay" szomorú sikere

Hétvégén ne felejtsünk el órát (át)állítani!

Egy lemezre kerültek fel a legjobb Talk Talk dalok

60 éve a Supremes-nek nem lehetett megálljt parancsolni!

A „Pillanat”-tal ünnepli Zséda Kaleidoszkóp című lemezének digitális megjelenését

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő