A finnországi Oulu és a szlovákiai Trencsén lesz Európa kulturális fővárosa 2026-ban. A két város – az Európai Bizottság támogatásával – egész évben kulturális rendezvényeknek, kiállításoknak és előadásoknak ad otthont, bemutatva közös európai kultúránk gazdagságát – jelentette be az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete.

Oulu városát 2026. január 16–18-án avatják hivatalosan Európa kulturális fővárosává. A város “Kulturális éghajlatváltozás” témájú kulturális programja a jelenlegi globális kihívásokra összpontosít, köztük az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességre és arra, hogy a kulturális tudatosság hogyan segíti azt.
A város fő törekvése, hogy elgondolkoztassa a közönséget arról, hogy az adott térségben hogyan keletkezik a kultúra, és hogyan fogadják be és osztják meg azt.
Trencsénben (Trenčín) 2026. február 13. és 15. között tartják meg a nyitórendezvényt. “A kíváncsiság felébresztése” témára épülő programjával a város célja az, hogy ihletet adjon hidak építéséhez az emberek, a múlt és a jövő, valamint a képzelet és a valóság között.
Az Európa Kulturális Fővárosa díj 40 éve kínál lehetőséget a városoknak arra, hogy ünnepeljék a sokszínűséget, bevonják a közösségeket különféle programokba, és előmozdítsák a helyi és regionális fejlődést.
A két 2026-os kulturális fővárosnak az Európai Bizottság odaítélte a Kreatív Európa programból finanszírozott, 1,5 millió eurós Melina Mercouri-díjat, elismerve az idei évre való felkészülésük magas színvonalát.
Forrás: MTI
Fotó: Getty Images