1 farm, 3 nap, több mint 30 fellépő, 400 000 ember – ez számokban a Woodstock fesztivál, amelynek nyitónapja 1969. augusztus 15-én volt. A számokon túl azonban Woodstoch igazi fogalommá vált: zenei-, kulturáslis és tásadalmi mérföldkővé. A béke és a szeretet jegyében rendezett Woodstocknál nem is bírhatna nagyobb szimbolikus jelentőséggel az, hogy egy igazi konzervatív amerikai farmer ajánlotta fel a földjét a “hippiknek”, hogy megrendezhessék a fesztivált.

                      Max Yasgur, Fotó: John Duprey/NY Daily News Archive via Getty Images

A háromnapos rendezvény, a béke és a zene jegyében – “Three Days of Peace & Music”-, vagyis a Woodstocki Zenei és Művészeti Fesztivál, amelyet egyszerűen csak Woodstockkén ismert meg a világ, és amely a 20. század egyik legikonikusabb kulturális eseményévé vált, nagyban egy konzervatív republikánusnak, Max Yasgurnak köszönhető.

Max Yasgurról viszonylag kevés szó esik Woodstock kacsán, pedig az ő nagylelkűsége és bátorsága nélkül Woodstock talán soha nem válhatott volna valósággá. Annak ellenére, hogy állítólag republikánusként támogatta a vietnámi háborút, és az a szellemiség, amit Woodstock képviselt, igen távol állt tőle, úgy érezte, hogy a fesztivál segíthet áthidalni a generációs és világnézeti különbségeket.  Később a Woodstock fesztivál egyik szervezője, Michael Lang, aki Yasgurt a „hősének” nevezte, szintén azt mondta, hogy Max „a Woodstock fesztivál eszméinek teljes ellentéte” volt, ennek dacára hitt benne.

Yasgurnak tejgazdasága volt, Bthelben, New York államban és a helyi közösség tiszteletben álló tagja volt, így még nagyobb szó, hogy bátran szembement a helyiek tiltakozásával, amikor beleegyezett, hogy az ő 600 hektáros farmján rendezték meg 1969-ben a legendás Woodstocki Zenei és Művészeti Fesztivált, amelynek ötlete eredetileg négy fiatal vállalkozótól, John Roberts, Joel Rosenman, Artie Kornfeld és Michael Lang-tól származott, akik egy nagyszabású zenei fesztivált szerettek volna szervezni, hogy megünnepeljék a békét és a szeretetet, teret adjanak az ellenkultúra szellemiségének, és tiltakozzanak a (vietnámi) háború ellen. Miután több helyszínen is visszautasították őket, Max Yasgur, látva a fiatalok lelkesedését, maga ajánlotta fel a farmját – valóban hitte, hogy az esemény béke jegyében zajlik, mint ahogyan abban is, hogy az idősebb generációnak kell nagyobb lépést tennie, hogy áthidalja a generációs különbségeket.

A fesztiválra eredetileg 50 000 látogatót vártak, de végül több mint 400 000 ember gyűlt össze a Max Yasgur farmján, hogy részt vegyen ezen a különleges eseményen. Woodstock pedig nem csupán egy zenei fesztivál lett, hanem és valóban a béke és a szeretet jelképévé vált.  Az esemény utáni évben Yasgur eladta a farmját és visszavonult, de neve örökre összefonódott Woodstock legendájával.

A rendezés azonban nem volt zökkenőmentes; a helyszínt az utolsó pillanatban kellett megváltoztatni, és a hatalmas tömeg váratlanul érte a szervezőket, ami logisztikai nehézségeket okozott. Az úthálózatok lezárultak, az élelmiszer- és vízellátás korlátozott volt, és az egész területet sártengerré változtatta az eső. Ennek ellenére a fesztivál szelleme megmaradt békésnek, és a résztvevők együtt élvezték a zenét és a szabadságot.

Woodstock természetesen zenetörténeti szempontból is jelentős mérföldkő volt, mivel megtestesítette a korszak zenei sokszínűségét, beleértve a rock-, folk-, blues- és pszichedelikus zenét. A fesztiválon fellépő zenészek közül sokan karrierjük csúcsán álltak,  de Woodstock jelentősen hozzájárult hírnevük további növekedéséhez. A három nap során több mint 30 előadó adott koncertet, köztük olyan legendás zenészek, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who, Santana és a Grateful Dead.  Jimi Hendrix közel két órás fellépésének zárószáma a Star Spangled Banner, az amerikai himnusz lenyűgöző, improvizatív szólóelőadása nemcsak Woodstock, hanem az 1960-as évek szimbólumává is vált.

Fotó: Owen Franken – Corbis/Getty Images

10 album, amely 2025-ben 50 éves

Közel fél évszázaddal ezelőtt az ABBA harmadszor hódította meg Nagy-Britanniát

55 éve jelent meg a Beatles utolsó albuma

Júniusban érkezik Barbra Streisandnd világsztárokat felvonultató új lemeze

Óraátállítás 2026-ban?

Idén is lesz Cannes-ban magyar filmklasszikus a restaurált alkotások válogatásában

Megérkezett a remaszterelt „Pink Floyd at Pompeii – MCMLXXII”

A Dirty Dancing 37 éve hódította meg az amerikai slágerlitát

George Lucas végre elmagyarázta, miért beszél Yoda „furcsán”

Több mint 100 programmal várja a látogatókat a Műtárgyak Éjszakája

Európai turnéra indul a Roxette alapítója, az első állomás Budapest

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő