Megszökött otthonról, hogy színésznő lehessen, később a Nemzeti Színház köveiből rakatta ki sírhelyét. 1850. február 24-én született a legnagyobb magyar tragika, Jászai Mari – a Nemzeti Archívum segítségével idézzük meg.

Jászai Mari Komárom megye Ászár nevű kis falujában született Krippel Mária néven 1850. február 24-én. Családja Győrbe költözött, ahol a kis Mari 5 évesen már dolgozott, szolgálónak adták. Sokat csatangolt a szomszédoknál, és játék közben felfedezte a színészetet anélkül, hogy valaha színházat látott volna. Ha játszótársaival megláttak egy portrét a házban, a kis Mari megkérdezte, él-e, akit ábrázol, vagy sem. Ha azt mondták, él, akkor táncolt, énekelt a kép előtt, de ha azt felelték, hogy meghalt, akkor sírni, jajgatni, szavalni kezdett a képhez. Már ekkor teljesen lenyűgözte közönségét.

Apja és mostohaanyja nem iskoláztatták, de titokban olvasni tanult. Ügyes volt a kézimunkában, és 15 éves korában Hubayné, az egyik vidéki színésznő munkájáért magához vette. Azt ígérte, hogy magával viszi, ha szülei beleegyeznek. Vallásos apja hallani sem akart a tervről, Marit apácának szánta. A fiatal lány mégis a társulat után szökött Székesfehérvárra, majd 16 éves korában Kolozsvárra szerződött. Először statisztált, csak kis szerepeket kapott, de egy mondatot is képes volt egy éjszakán át gyakorolni.
Részlet a Magyar történelmi arcképcsarnok Jászai Mariról szóló epizódjából

22 éves korában hívták a Nemzetibe, a nyugalomba vonult Jókainé Laborfalvi Róza tragikaszerepkörére, és végül 53 évet töltött a neves társulatnál. A Nemzeti Színház ekkor a mai Astoriánál állt, 1908-ban kellett kiköltözniük az életveszélyessé vált épületből. Jászai annyira kötődött a színházhoz, hogy annak köveiből rakatta ki előre megvásárolt sírhelyét. A társulat „átmenetileg” a Népszínházba költözött, a mai Blaha Lujza térre – Jászai élete végéig itt játszott.

Őstehetség volt, aki a drámatörténet számos tragikus sorsú nőalakját megformálta: a Shakespeare-drámák húsz szerepét játszotta el, ő honosította meg Antigonét a nemzeti színpadon, művészete mégis Szophoklész drámájában teljesedett ki: „A magyar színészet legnagyobb eseménye Jászai Mari Electrája volt. Egy európai színpadon sem tudták a világhírű tragikák ezt a kétezer éves rémdrámát műsoron tartani. Nálunk a Nemzeti Színház kasszadarabja lett és nincs magyar város, amely legalább egyszer ne ünnepelte volna Jászai Marit ebben a szerepében” – írja Lehel István a Nyugat 1926-os 20. számában a színésznőre emlékezve.

Játéka rendkívül fegyelmezett volt, mégis „Jászai Mari nem a legnagyobb színésze volt a magyar színészetnek, hanem a legnagyobb egyénisége” – olvashatjuk róla a Nyugatban. Kortársai túláradó temperamentumáról, szenvedélyességéről, életszomjáról számoltak be. Mégsem élt fényűző életet: lakását maga takarította, ruháit maga varrta, és gyakran adakozott. Mivel gyerekkorában nem volt lehetősége a tanulásra, felnőttként próbálta ezt a lemaradást behozni: megtanult németül, angolul és franciául, kedvenc műveit eredetiben is olvasta.

64 éves korában egy új műfajt is kipróbált: a némafilmet. 1914-ben játszott a Bánk bánban és A toloncban. Ez utóbbi Kertész Mihály (vagy Michael Curtiz) rendezésében készült, aki a híres Casablanca című filmet is jegyzi. Jászai idős korában a Palatinus-ház 5. emeletére költözött, ahol lakásának ablakából a Dunát nézve naphosszat elmélkedett. 1926. október 5-én hunyt el Budapesten. A házhoz közeli teret 1950-ben nevezték el róla, 1953-ban megalapították a nevét viselő díjat, de még a Vénuszon is őrzi egy kráter a jeles művésznő emlékét.

Fotó: MTVA

10 album, amely 2025-ben 50 éves

Október első hétvégéjén rendezik a 18. Nemzeti Vágtát Szilvásváradon

6 koncert, 88 dal, 8 CD - különleges gyűjteménnyel lepte meg a rajongóit a Whitesnake

Közel fél évszázada mutatkozott be a világnak az AC/DC

Ma van a méhek világnapja

Használtcikk-üzletben került elő Pablo Picasso egyik alkotása

Ma van a tánc világnapja

Rekorddal nyithat a Mission: Impossible – A végső leszámolás

Húsz szabadtéri koncert és több mint ötven kulturális program várja a látogatókat a Gizella napokon

Mariah Carey és Billy Idol nem , Cindy Lauper és Joe Cocker bekerül a rock halhatatlanjai közé

Legendák méltatták a legendát - életműdíjjal tüntette kis Francis Ford Coppolát az Amerikai Filmintézet

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő