Ma ne dőljünk be mindennek, mert a végén mi leszünk április bolondja. A téltemető, tavaszköszöntő hagyományokon alapuló ünnepet már az ókori görögök is egymás megtréfá-lásával köszöntötték. Április bolondja a népszokás szerint az, akit április elsején rászednek, a bolondját járatják vele. A világ számos országban elterjedt ez a szokás, ám ennek ellenére az eredete nem tisztázott.

Egyik magyarázata szerint a bolondok napja eredete egy kelta népszokás volt, április kezdetén, amikor vidám, bohókás tavaszi ünnepeket ültek.
Más magyarázat szerint IX. Károly francia király egyik rendeletéből ered, 1564-ben az új esztendőt április 1-jéről január 1-jére tétette. Az akkor szokásban lévő újévi ajándékozás megmaradt, de a rendelet után április elsején már csak bolondos ajándékot adtak egymásnak az emberek. Illetve azok, akik csak „lassan értesültek” a hírekről, esetleg nem vették észre, hogy az új év kezdete január 1-jére tolódott, azok március utolsó hetétől április 1-ig folytatták az ünneplést. Ezért is váltak a viccek és álhírek célpontjává, és elkezdték őket „április bolondjának” hívni. A korabeli csínytevések közé tartozott például, hogy papírhalat helyeztek a hátukra, és „poisson d’avril”-nak (magyarul áprilisi halként) hívták őket, ami állítólag egy fiatal, könnyen fogható halat és egyben egy hiszékeny embert is szimbolizál – írja a History.com nyomán a National Geographic online kiadása.

A történészek a bolondok napját olyan fesztiválokkal is összekapcsolták már, mint például a Hilaria, amelyet az ókori Rómában március végén ünnepeltek a Kübelé-kultusz követői. Ilyenkor az emberek álruhába öltöztek és polgártársaikat, de még a bírókat is kigúnyolták. Más elméletek azt is feltételezik, hogy a bolondok napja a tavaszi napéjegyenlőséghez, vagyis az északi féltekén a tavasz első napjához kötődik, amikor az anyatermészet „megbolondította” az embereket a változó, kiszámíthatatlan időjárással- olvasható a NAtional Geographic oldalán.

A klasszikus áprilisi tréfa napjainkra szinte teljesen kiveszett, mert az egyre gyanakvóbb emberek e mai szemmel gyermeteg csínyeket azonnal felismerik. Így aztán az ugratások egyre különösebbek, hisz a ránk zúduló információáradatban nehéz különbséget tenni a valós és a hamis között.

Fotó: Getty Images

10 album, amely 2025-ben 50 éves

Itt a TNT első bakelitlemeze

41 éves a Queen egyik legnagyobb slágere

Ma van az Autizmus Világnapja

Gryllus Dániel 75 koncert lesz a Thália Színházban

Irigy Hónaljmirigy 35 jövőre az MVM Dome-ban

Bolondok napja van

Ilyen még nem volt Miskolcon

Két évtized után a Sex Pistols ismét Amerikában koncertezik

125 éve született Szabó Lőrinc

610 000 dollárért kelt el Chewbacca fegyvere

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő