Az az időszak, amelyben Margaret Thatcher volt Nagy-Britannia miniszterelnöke, talán nem tűnik a legkézenfekvőbb inspirációnak egy zeneműhöz, de az Egyesült Királyságban mégis operát írnak a Vaslady-ről – számolt be a BBC.

A történész Dominic Sandbrook és a zeneszerző Joseph Phibbs egy kétrészes operán dolgoznak, amely a Mrs. T címet viseli.
A darab nemcsak Thatcher Downing Street-en töltött éveit mutatja be, hanem célja az is, hogy a Vaslady karakterét és személyiségét olyan oldaláról is megvilágítsa, amelyet a nyilvánosság nem ismert.
„Úgy érzem, Thatcher tökéletesen alkalmas egy opera főszereplőjének. Sok szempontból rendkívül teátrális figura volt” – mondta Phibbs a BBC-nek.
Az opera alkotói részletesen szeretnék bemutatni a brit politikai élet egyik legmegosztóbb és legbefolyásosabb alakját.
Joseph Phibbs elmondta, hogy az opera ötlete akkor fogalmazódott meg benne, amikor megnézett egy dokumentumfilmet a Granthamben született politikusról.
„Mint sok más zeneszerző, én is folyamatosan keresem a lehetséges témákat, és egyszer csak bevillant: miért ne lehetne Margaret Thatcher egy opera főhőse?” – mesélte Phibbs, hozzátéve: „Eleinte kissé őrült ötletnek tűnt, de minél többet gondolkodtam rajta, annál izgalmasabbá vált.”
„Végül is ő volt az Egyesült Királyság első női miniszterelnöke, és születésének századik évfordulója tökéletes pillanatnak tűnt egy róla szóló opera bemutatására” – mondta a zeneszerző.
Az operában ”kulcsfontosságú jeleneteket” és személyeket is bemutatnak a Thatcher-érából, köztük a személyi asszisztensét, Cynthia Crawfordot, valamint Geoffrey Howe-t, akinek 1990-es lemondásakor elmondott beszéde, jelentős szerepet játszott a miniszterelnök bukásában.
Az egyik jelenetben Thatcher Ronald Reagannel táncol, ami Phibbs szerint egy kis „amerikai színt” visz majd az operába, amelynek egy másik jelenete Margaret Tacher és a szovjet vezető, Mihail Gorbacsov találkozását idézi fel.
„Az egyik dolog, ami igazán érdekel, az Thatcher, mint ember, mint nő” – magyarázta Phibbs. „Ki volt ő valójában, zárt ajtók mögött? Nem csupán a közéleti figurát akarom bemutatni, akit mindannyian ismerünk. Bár természetesen a politika központi szerepet játszott a 11 év alatt, amíg hatalmon volt, én inkább háttérként tekintek rá. Az igazi kérdés az ő karaktere, és remélem, hogy ez tetszeni fog a széles közönségnek”
Bár Thatcher figurája már több színdara és film témája volt, most először készül róla opera – mondta a zeneszerző.
Phibbs elárulta, hogy Sandbrook, akivel egy kávé mellett kávézás osztotta meg az ötletét, „rendkívül lelkes” volt a projekt kapcsán, és „kiváló szinopszist” dolgozott ki az operához. Sandbrook a maga részéről a BBC-nek elmondta, hogy a mű nem politikai kommentár lesz, hanem az adott korszak drámaiságát kívánja megragadni.
Igaz, hogy ez az első librettó Dominic Sandbrook munkásságában, ám korábban már sokat foglalkozott és írt Thatcherről. Elárulta, hogy az opera egyik jelenete például arra a levélre utal, amelyet Vaslady 1978-ban írt beszédírójának, Ronald Millernak, miután megnézte Andrew Lloyd Webber Evita című musicaljét.
A levél így szólt:
„Ha a peronisták képesek voltak erre, mindenféle eszmeiség nélkül, akkor mi, ha ugyanezt a tökélyt és alkotói kreativitást alkalmazzuk a mondanivalónk közvetítéséhez, valószínűleg harminc év múlva elég jó történelmi alapanyagot biztosítunk egy „Margaret” című operához.”
A Mrs. T rendezője Lucy Bradley lesz, a főszerepet pedig a mezzoszoprán Lucy Schaufer alakítja.
Az első sajtóbemutatóra ősszel kerül sor.
Fotó: Tim Graham/Getty Images