A majmok sokkal jobb, a jódlihoz hasonló hangokat képesek kiadni, mint az emberek – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, akiket a DPA hírügynökség  idéz. Ez annak köszönhető, hogy a majmok a speciális gégefelépítésük révén sokkal nagyobb frekvenciaugrásokat tudnak létrehozni, mint az emberek – olvasható a tudósok  tanulmányában.

A kutatók a majmok hangjaiban megfigyelhető „éles frekvenciaugrásokat” vizsgálták, amelyek hasonlítanak az olyan emberi énektechnikákhoz, mint a jódli vagy Tarzan híres kiáltása.
A jódli egy olyan énektechnika, amely során az előadó gyorsan és ismétlődően váltogatja a mélyebb mellhangokat („mellregiszter”) és a magasabb fejregisztert vagy falzettet. Ezt a vokális technikát leginkább az alpesi jódliban, különösen a tiroli dalokban használják.

A legújabb, ezen a téren végzett kutatás kimutatta, hogy a majmok torkában található struktúrák, az úgynevezett hangmembránok, lehetővé teszik számukra, hogy szaggatott hangokat adjanak ki. Ezek a struktúrák az ember evolúciója során eltűntek, hogy biztosítsák a gördülékenyebb beszédet.
A Philosophical Transactions of the Royal Society B című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint a majmok által produkált frekvenciaugrások „jelentősen meghaladják” az emberi énektechnikákban tapasztalhatókat.

A kutatás szerint a majmok úgynevezett ultra-jódli hangugrásai akár „ötször nagyobbak” is lehetnek, mint az embereké. Ez arra utal, hogy a nem emberi főemlősök perifériás anatómiai mechanizmusokat alkalmaznak vokális repertoárjuk bővítésére.
Míg az emberi jódli általában egy oktávon belül mozog, a majmok hangjai akár három zenei oktávot is átfoghatnak.

„Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a majmok olyan evolúciós sajátosságot használnak ki a gégéjükben – a hangmembránt –, amely lehetővé teszi számukra a szélesebb hangskála előállítását, beleértve az ultra-jódlikat is. Ez valószínűleg különösen fontos azoknak a főemlősöknek, amelyek összetett társadalmi életet élnek, és sokféleképpen kell kommunikálniuk egymással” – nyilatkozta  kutatás vezetője, Dr. Jacob Dunn, az Anglia Ruskin Egyetem evolúciós biológia docense.

A kutatás, amely egy bolíviai rezervárumbam végzett terepmegfigyelésekből, számítógépes tomográfiából és szimulációkból állt, rögzítette és elemezte a különböző majmok hangját. A vizsgált fajok között szerepelt a fekete-arany bőgőmajom (Alouatta palliata), a fekete fejű mókusmajom (Saimiri boliviensis), valamint a fekete arcú fekete pókmajom (Ateles chamek).
A tudósok megállapították, hogy az újvilági majmok – amelyek élőhelye Mexikótól Argentínáig terjed – fejlesztették ki a legnagyobb hangmembránokat az összes főemlős közül.

„Izgalmas példát láttunk arra, hogyan biztosít a természet lehetőségeket az állati vokalizáció gazdagítására – még nyelv nélkül is. Az ilyen bonyolult hangmintázatok létrehozása főként az állatok gégealakjának köszönhető, és nem igényel bonyolult agyi irányítást” -mondta Dr. Christian T. Herbst, a Bécsi Egyetem kutatója.
Kollágája, Tecumseh Fitch profeszzor, a Bécsi Egyetem emberi hangfejlődésre specializálódott szakértője és a tanulmány társszerzője hozzáteszi, hogy a „kutatásunk azt mutatja, hogy a hangmembránok kiszélesítik a majmok frekvenciatartományát, de egyben destabilizálják is a hangjukat. Valószínűleg azért tűntek el az emberi evolúció során, hogy biztosítsák a stabilabb hangképzést az éneklésben és a beszédben.”

Fotó: Getty Images

10 album, amely 2025-ben 50 éves

Isten éltesse Gryllus Dánielt!

Alice Cooper legendás bandája 50 év után új albummal tér vissza

Közel fél évszázados lett a Ramones bemutatkozó albuma

David Bowie több mint négy évtizede vitte táncba a világot

(Dokumentum)filmzenei albummal jelentkezett Neil Young

A Manchester City válogatott játékosai hozták a legtöbbet a klubjuk konyhájára

A „Machine Head” 53 éve lett listavezető

36 évvel ezelőtt Madonna hetedszer állt a tengerentúlo slágerlista élére

Ma van a föld napja

Elvis közel hét évtizeddel ezelőtt vezette először az amerikai slágerlistát

További hírek

Dévényi Tibor

Abaházi Csaba

Vágó Piros

Lovász László

Bochkor Gábor

Jurásek Balázs

Nyerges Izabella

Várkonyi Attila

Dénes Tamás

Leirer Timi

B. Tóth László

Best FM

Most szól:

  • Következő